Trepanasyon

Syka

B├╝y├╝c├╝
5 Nis 2020
661
2,289
93
Beyindeki delilik ta┼č─▒ olarak adland─▒rd─▒klar─▒ neydi acaba?

• Like
Tepkiler: star53

star53

B├╝y├╝c├╝
3 Nis 2020
422
1,867
93
Gittim bir bakt─▒m. Neyi ├ž─▒karmaya ├žal─▒┼čt─▒klar─▒n─▒ pek anlamland─▒ramad─▒m. Bunun bir de k─▒sa filmi varm─▒┼č ve ├Âd├╝l de alm─▒┼č. 6 dakikal─▒k.

Syka

B├╝y├╝c├╝
5 Nis 2020
661
2,289
93
Eskiden ak─▒l hastalar─▒ ya da epilepsi durumunda kafan─▒n i├žine cin girdi─či ve ├ž─▒kamad─▒─č─▒ d├╝┼č├╝n├╝l├╝r, kafatas─▒nda delik a├ž─▒l─▒rd─▒.

Anestezi, sterilite vb yok, trepanasyon dedi─čimiz bu delme i┼čleminden sonra cin ├ž─▒kar m─▒yd─▒ bilinmez ama k├╝├ž├╝k(!) bir sorun olurdu, hayat─▒n kayb─▒. Tabii kurtulanlar da bir daha delilik yapmazlard─▒, d├╝┼č├╝n├╝n o ac─▒y─▒ bir daha ya┼čamak katlan─▒labilir mi? :)

Avrupa ├╝lkelerinde ise delili─čin beyinde olu┼čan bir ta┼č y├╝z├╝nden oldu─ču san─▒l─▒rd─▒. ÔÇŁDelilik ta┼č─▒n─▒n ├ž─▒kar─▒lmas─▒ÔÇŁ i├žin yine kafatas─▒ deliniyordu.

├çok yayg─▒n olan bu uygulama ├Ânemli sanat eserlerine de konu olmu┼č.

T─▒p tarihi, ┼čimdi bize sa├žma gelen b├Âyle trajik tedavi y├Ântemleriyle, b├╝y├╝k yanl─▒┼čl─▒klarla dolu. Trepanasyon dedi─čimiz bu giri┼čimler 4-5 y├╝zy─▒l ├Ânceydi.Ama daha 40-50 y─▒l ├Âncesine kadar yayg─▒n bir ┼čekilde yap─▒lan ve ÔÇťLobotomiÔÇŁ denilen beyin ameliyat─▒ ├žok trajik sonu├žlar vermi┼čti.

Sosyal uyumsuzlu─ču, psikolojik sorunlar─▒ ve sald─▒rganl─▒─č─▒ olan insanlara uygulan─▒rd─▒. G├Âz├╝n yan─▒ndan kafatas─▒ delinerek beyne ula┼č─▒l─▒yor, beynin ├Ân lobu yani frontal lobu ile arka loblar─▒ aras─▒ndaki ba─člant─▒ kesiliyordu.

B├Âylece insan neredeyse bitki haline d├Ân├╝┼č├╝r, sakinle┼čir hatta bak─▒ma muhta├ž hale gelirdi.
....

Lobotomi ameliyat─▒ 60 l─▒ y─▒llarda,arkas─▒nda binlerce sakat b─▒rakt─▒ktan sonra uygulamadan kald─▒r─▒ld─▒.

Al─▒nt─▒ @drbulentpolat

Ekli dosyalar

Son d├╝zenleme:
  • Like
Tepkiler: star53

Syka

B├╝y├╝c├╝
5 Nis 2020
661
2,289
93
Delilik ta┼č─▒n─▒n kafadan ├ž─▒kar─▒lma i┼člemi ressam Hieronymus Bosch taraf─▒ndan ÔÇťDelili─čin TarihiÔÇŁ isimli eserinde resmedilmi┼čtir (resimde g├Âr├╝lebilir).

Resimde kafas─▒nda huni tak─▒l─▒ bir adam─▒n, deli bir adam─▒n kafas─▒n─▒ oydu─ču g├Âr├╝l├╝rken ironinin alas─▒ ya┼čanmaktad─▒r. ┼×arlatan olarak g├Âr├╝len bu adam insan aptall─▒─č─▒n─▒n tasviri olarak kabul edilmi┼čtir.

G├╝l┼čah Meral ├ľzg├╝r
Psikiyatrist, Psikoterapist

• Like
Tepkiler: star53 ve Elysion

Dennis

├ťye
26 Nis 2020
72
255
53
Kafas─▒na huni takan─▒ anlad─▒k ta,
Kafas─▒nda kitap olan kad─▒n─▒n durumu ne? Biri bana l├╝tfen a├ž─▒klas─▒n Syka.

Topuklu ayakkab─▒yla y├╝r├╝me dersi alm─▒┼č ama bir t├╝rl├╝ ├Â─črenemedi diye evde kalm─▒┼č ve ke├žileri ka├ž─▒rm─▒╚Ö gibi bir hali var. Papaza m─▒ a├ž─▒lsa huniliye mi a├ž─▒lsa diye durum de─čerlendiriyor gibi duruyor.

En olmad─▒ nefes almaya devam ederse ameliyat olan hastaya y├╝r├╝yecek ama, kararl─▒ bak─▒yor. Korkutuyor beni ­čĹÇ

• Haha
Tepkiler: Elysion ve Syka

Syka

B├╝y├╝c├╝
5 Nis 2020
661
2,289
93
Kafas─▒na huni takan─▒ anlad─▒k ta,
Kafas─▒nda kitap olan kad─▒n─▒n durumu ne? Biri bana l├╝tfen a├ž─▒klas─▒n Syka.
Ben oray─▒ k─▒rpm─▒┼čt─▒m. ­čÖł

Kutsal kitab─▒ym─▒┼č.

Orijinal yaz─▒y─▒ b─▒rakay─▒m madem sen sordun.

"┼×arlatan olarak g├Âr├╝len bu adamla birlikte olaya e┼člik eden kad─▒n ve kafas─▒ndaki kutsal kitap, insan aptall─▒─č─▒n─▒n tasviri olarak kabul edilmi┼čtir."

Dennis

├ťye
26 Nis 2020
72
255
53
Ben oray─▒ k─▒rpm─▒┼čt─▒m. ­čÖł

Kutsal kitab─▒ym─▒┼č.

Orijinal yaz─▒y─▒ b─▒rakay─▒m madem sen sordun.

"┼×arlatan olarak g├Âr├╝len bu adamla birlikte olaya e┼člik eden kad─▒n ve kafas─▒ndaki kutsal kitap, insan aptall─▒─č─▒n─▒n tasviri olarak kabul edilmi┼čtir."
Tmm te┼čekk├╝rler ┼čimdi ta┼člar─▒ yerine oturdu.

• Like
Tepkiler: Syka