Sosyal ama seçici olmak

Anaksarate

Büyücü
24 Ocak 2020
1,346
5,443
113
İstanbul
İçe donük + Dışa dönük = Seçici Sosyalite

Introvert (İçe Dönük) – Extrovert ( Dışa Dönük) doğrusunda genelde merkeze yakın duran, her iki taraftan da özellikler taşıyan, enerji toplamak için kah yalnız kalmaya kah sosyalleşmeye ihtiyaç duyan insanlar…Jung ile devam edersem ;

Kişinin kendisi ve çevresi ile uyum içinde yaşaması için içsel olanla dışsal olan dengede kalmalıdır. Nasıl ki yalnızca içsele yönelen kişi dış dünyaya uyum sağlayamazsa ; sadece dış dünyaya yönelim de uyumsuzluğa neden olur.

Denge sağlansa bile dış dünya uyaranları sürekli dengeyi bozma eğilimindedir ve bu da dış dünyanın kişi üzerinde olumsuz etkisi olduğunu gösterir.
Aynı görüş ilk olarak Schopenhauer’ de var olmuş ve dış dünyanın kişinin özgürlüğü üzerinde kısıtlamalara neden olduğu savunulmuştur.

Libidinal enerjinin yönetimi bakımından Jung ; kişiliği içedönüklük ve dışadönüklük olarak ikiye ayırır.

Dışadönük kişinin dış çevreye ilgisi daha fazladır. Yüzeysel, kısa süreli ilişkiler kurar ve derin düşüncelerden kaçar.
İçedönük kişi ise geri çekilmiş ve kendine yönelmiştir. İnsanlara karşı güvensiz, eleştirici ve kötümser olmalarının yanında vicdan sahibidirler.

Schopenhauer’de de bu ayrım görülür ve dışa dönük kişi yüzeysel olarak adlandırılırken, içedönük kişi derin düşünce faaliyetinde bulunabilir.

Dehaya da sadece içe dönük insan ulaşabilir!

“Sɑdece evrenin merkezinde olduğunuzu görün,
Her şeyi ve her vɑrlığı;
Sonsuz bedeninizin bir pɑrçɑsı olɑrɑk kɑbul edin.
Çemberin merkezinde kalın” Lao Tzu

Alıntı.

DAİMON

Psişik Üye
14 Nis 2020
255
1,017
93
İçe donük + Dışa dönük = Seçici Sosyalite
Bu benim Anaksarte.
Beni herkes sosyal sanar ama yakın arkadaş çevrem çok azdır ve yalnızlıktan daha hoşnud olurum. Kalabalık yalnızlıktan yani. ☺ Herkese güvenmem ve bunu hissettirmem de. Çünkü tamamiyle güveniyor gibiyim çünkü insan seçmiyorum ve insanlara menfaat olarak bakmıyorum. Bu peki nasıl oluyor?
İyi niyetten ve kimsenin elindekinde gözüm yok. Ve daima insanların iyi olduklarına ve düzeldiklerine inanmaya meyilliyim. Bu kısmı biraz abartıyorum çünkü çok defa yanıldım ama vicdanım rahat, başıma da kötü bir şey gelmedi. Çünkü kalbimin ekmeğini yiyorum. Allah iyi niyetimden ötürü beni gerçkten koruyor. Çok sonradan anlıyorum. Bunları anlatıyorum çünkü iyi niyeti derinden besleyince Allah daima koruyor, bilinsin istiyorm. Yüzeysel de iyi niyetliyim görüntüsü çizenler hep boş. Ve ilişkilerinde menfaatsiz insanlar genelde yalnızdır. Çünkü dünyadaki çogu kişi çıkarı doğrultusunda hareket eder ve bu yüzden yakın dururlar.

İnsanlarla konuşuyorum ama kontrollü oldgumu anlayan gözlemi kuvvetli olanlar beni farkediyor. Genelde bu yönümü anlayanlar çok uyanık tipler. İnsanlara kuşkuyla yaklaşan ve herkese duvar örenler. Kendileri öyle çünkü. İnsan sevmeyenler anlıyor bu yönümü.
Ama onların eksiği kötü niyetleri...
Kendilerine söylenilen her sözün altını deşen, her insana aynı muameleyi yapanın adaleti olmaz. Onlar adaletsizler. Ne iyiden ne de kötü niyetten anlıyorlar. Çünkü menfaatçiler.

Fırsatçı, menfaatçi insan daima zülmeder ve hayatının çogu döneminde içten içe kendini yer bitirir, hep yalnız ve mutsuzdur. Bereketi az olur. İnsanlardan bir şükran sözü dahi duyamazlar.

İçedönük kişi ise geri çekilmiş ve kendine yönelmiştir. İnsanlara karşı güvensiz, eleştirici ve kötümser olmalarının yanında vicdan sahibidirler.
Yalnız Jung un şu dediklerine katılmıyorum. Bu asla böyle değil. Vicdan sahibi olmak içe ya da dışa dönüklükle alakalı değil. Eleştirici ve kötümser tavırda hakeza...

Onlar yetiştirenin ve yetiştirilen ortamın bize kazandırdığı özellikler oluyor genelde. Düzeltilebilir ama yaş geçtikçe çok zorlaşıyor. 40 a kadar yolu var. 40 tan sonrasını teneşir paklar. Yani çok ama çok zorlaşır. 40 tan sonra kötü huyları izale etmek herkese nasip olmaz.

star53

Büyücü
3 Nis 2020
534
2,316
93
Şimdiki Zaman için formül belli;
Arkadaş mi olmak istiyor? Evet < > Hayır
Evet> Önce uyumluluk ve art niyet düşüncelerini çöz, uyarsa kabul et.
Hayır> Çıkışta adını bile unut, kişisel bilgiler verme.

Arkadaş mi olmak istiyorsun? Evet < > Hayır
Evet> Kriterlerine uyuşuyor mu sorgula. Bir gariplik sezersen unut, başka insanlara yönel. Lazımsa tabi 😄

Sonuç> Testleri başarıyla geçenler için artık ortalama bir arkadaşınız var. Ya da ne derseniz.
Şimdi bazılarınız çok önyargılı davranıyorsun diyebilir. Ama öyle şeyler gördüm ki, inanın bu tarz bir yaklaşım hayatınızı kurtarır.

Anaksarate

Büyücü
24 Ocak 2020
1,346
5,443
113
İstanbul
Bence hepimiz çok şey istiyoruz. Beklentilerimiz arşa değiyor. Bu yüzden arkadaş olmayı bile beceremiyoruz.
İnsanların düşünce yönlerine göre hareket etmekten aciz davranıyoruz.

Farklı olanı biçimlendirmeye çalışıyoruz..

İnsan vücudunun su kaplı olması bizde ; bulunduğu kabın şeklini alan sıvı olduğu düşüncesi oluşturuyor. Oysa hepimiz kabından dışarı taşıyoruz. Her şey döngüsel. Önce bize uygulanıyor, sonra biz uyguluyoruz.

Bazen, yaşamda tepki olarak varolmuşum gibi hissediyorum. Ben biçimlenebilecek biri değilim. Biçimleyecek biri hiç değilim.
Belki de bu yüzden sahip olma - ait olma fikirlerinden hoşlanmıyorum. İnsan yan yana durabilmeli. Ve bu hisle sevgi besleyebilmeli.

Sözün kısası,

Güzel arkadaşlar edinin..
Ve seçici sosyaliteyi 10 senede bir kullanın. En son çabamda anam ağlamıştı 🤦‍♀️

Starss

Psişik Üye
3 Nis 2020
391
1,734
93
Ne kadar az insan o kadar huzur.
Insan sevmedigimi son 3 yilimda anladim. Bir elin beş parmagini gecmeyecek dostlarim var ve içimizi dışımızı bildigimiz için birbirlerimizin huyunu bilip kabullenisteyiz. Buda guven ve huzuru beraberinde getiriyor.