Hepimiz birilerinin oyuncaklarıysak?

Witch

Yönetici
12 Ocak 2020
104
246
43
Aklınıza hiç gelmiyor mu? Şuan bizden kat ve kat üstün teknolojiye sahip ve milattan önce de şuan ki bilgimizden üstün olan ırklar vardı değil mi? Ya bir hatadan meydana gelmişsek? Belki bir kaçığın kendi halinde yaptığı projeden çıkan pürüzlersek? Kafamı bu soru kurcalıyor..

Apotheous

Kara Büyücü
12 Ocak 2020
446
1,185
93
Dünyanın 2 yöneticisi var o zaman bir doğuyu diğeri batıyı yönetiyor ve bizde ne halt yemeye bu tarafta doğduysak....

• Like
Tepkiler: injuredgeneration

Dennis

Üye
26 Nis 2020
79
287
53
Belki bir kaçığın kendi halinde yaptığı projeden çıkan pürüzlersek?
Bu durumda da asıl önem kazanan tek bir şey çıkıyor ortaya : hiçlik ve sonsuz anlamsızlık ile olan yüzleşmemiz yani imtihanımız ve içimizden yükselmeye başlayacak olan ilk orijinal sesler olacaktır.

Şüpheler ne zaman ki fıtratı tehlikeye atacak kadar yükselirse iç ses ve kozmik rehberlik kesin olarak devreye girer ve seni onarmaya başlar.

Tabi bu sadece kendine karşı sorgulamasında samimi olan kişiye özeldir. Eleştirel sorgulayan kişi doğruya eristirilmez. Samimi sorgulayan kişi ile melekut ile tanışır ve şüphelerinden de bir bir arınmaya başlar.

Bütün sır ihlastadır. Ne ibadet, ne zikir, ne Müslümanlık, Hristiyanlık VS. Hersey ihlas sahibi olmak dolayısı ile bir bir çözülmeye başlar. Yani halis olmak. Yani samimi ve içli olmak. Sağduyu ancak bu şekilde sana rehberlik etmeye başlar. Yoksa boşlukta kalırsın.

Dennis

Üye
26 Nis 2020
79
287
53
İnsanlar kendinden güçlü olan her şeye tanrı dedikleri için gerçek tanrıları ayırt edemiyorlar.
Malesef öyle.

Gerçek tanrı "ben sizin tanrınızım" demelidir.
Ama her "ben sizin tanrınızım" diyen kişiye inanamayız.

O halde gerçek bir tanrı, tanrılığı hangi kriterlere göre saptayabileceğimizi de ortaya koymalıdır.

Hangi tanrı bunu en kapsamlı bir şekilde ortaya koyuyor?

Allah Kuranda ben ben ben diyor.
Ama ilahligi hangi tanrıda aramamız gerektiğini de söylüyor. Onu söylerken de ironik bir şekilde 'O' zamirini kullanıyor.

Mesela, "O yeri ve göğü yaratandır" diyor.

Demek ki Allah'a inanmasan bile öyle bir tanrıya inan ki bu tanrı içinde yaşadığın sistemi tasarlayan mutlak iradenin ta kendisi olsun.

İşte Allah bazı kişilere ben ben ben diye sesleniyor ama genel insanlığa da tanrılığın kodlarını Kuran genelinde vererek perspektif genişliği oluşturarak sükse yapıyor. Kuran bu yüzden evrenseldir. Hem de en cüretkar ve özgüvenli üslup onundur. Psikolojik üstünlük te zaten Kurandadır.

Çünkü egoist bir tanrı aynı zamanda mutlak tanrılığın ne tür kuvvetlere sahip olması gerektiğini diğer tüm tanrılara öyle bir yüksek perdeden gösteriyor ki, sözde tanrılar yaratım gerektiren işlerde aciz kalıp, üstüne bir de kendilerinin de sistemin içindeki yaratılmış figürler olduklarını görüyorlar.

Son düzenleme:

Apotheous

Kara Büyücü
12 Ocak 2020
446
1,185
93
Ortada ne mükemmel bir yaratıcı olabilir ne de mükemmel bir yaratılmış var. Herşeyin çıktığı bir kaynak olabilir ama bu kaynak din ve kitapları yazdıramaz. İnsan ve evren gelişmişliğinden dolayı kendiliğinden varolamıyorsa, herşeyi yaratabilecek kadar gelişmiş bir varlık asla varolamaz. Geçenki videoda dediği gibi... :D

Apotheous

Kara Büyücü
12 Ocak 2020
446
1,185
93
İnsanlar kendinden güçlü olan her şeye tanrı dedikleri için gerçek tanrıları ayırt edemiyorlar.
Anlam veremediğim bir durum bu. Tapınmaya daha doğrusu boyun eğip kullanılmaya çok meyilliler. Önüne gelene tanrı demek de buradan kaynaklanıyor. Çok kabız bir şey.

Dennis

Üye
26 Nis 2020
79
287
53
Herşeyin çıktığı bir kaynak olabilir ama bu kaynak din ve kitapları yazdıramaz.
Mesele de zaten o değil ki.

Mesele, herseyin çıktığı kaynağı tarif eden yardımcı geçici kaynaktır.

Herseyin çıktığı kaynak demek : levhi mahvuz, namı diyar akasik kayıtlar, ya da senin deyiminle "herseyin çıktığı kaynak''

Yardımcı geçici kaynak ise: memur görevi gören dinler, kitaplar, elçiler, yani bozulsa da asıl kaynaktan yeniden çıkmak zorunda olan garanti belgesi olan kaynak kodlar.

Kuran, asıl kitabın kendisi olmadığını zaten söylüyor. Kuran kıyamet öncesi son düzlükteki durumu idareten gelen bir kitaptır. Asıl kitap, yine ayetle sabit olarak herseyin içinde bulunduğu o saklı kitaptır. Yani akasik kayıtlar. Yani herseyin içinde bulunduğu bilgi havuzu. Levhi mahvuz yani.

Kuran sadece memurdur levhi mahvuzun yanında, asıl olan şey her ne ise o şeye vurgu yapıp gerisini senin araştırma ve keşif becerine bırakır. Kuranın kutsallığı metninde değil perspektif açan icerigindeki işaretlerde saklıdır.

Son düzenleme:

DAİMON

Üye
14 Nis 2020
92
353
93
Herşeyin çıktığı bir kaynak olabilir ama bu kaynak din ve kitapları yazdıramaz. İnsan ve evren gelişmişliğinden dolayı kendiliğinden varolamıyorsa, herşeyi yaratabilecek kadar gelişmiş bir varlık asla varolamaz. Geçenki videoda dediği gibi... :D
Geçen ki videonun ilk bir dakikasını izlemiştim. Niyetim tamamını izlemekti ama tanrı kelimesini açıklayacagım diye söze başlayıp tek tanrı kelimesini ayrı bir kavrammış gibi öne sürünce izlemekten vazgeçtim.

Literal bir yanıltmaca üzerinden ateizmi delillendirme çabası, bilgiye erişimin bu denli kolay oldugu ve bilgi alışverişinin çok hızlı oldugu bir çağda etkisi kısa sürecek bir yöntem. Başka çareler arasınlar. : )

Herşeyin çıktığı bir kaynak olabilir ama bu kaynak din ve kitapları yazdıramaz.
Her şeyi yaptırabilir ama din ve kitap olamaz diyorsun.
Neden din ve kitap hariç?
Her şeye, okey; din ve kitaba, cık. Sebep?
Bu bir inattır Apotheous kabul etmelisin.

Tapınmaya daha doğrusu boyun eğip kullanılmaya çok meyilliler.
O zaman sende bizi kullanıyorsun mu demeliyiz?

Bu siteye isteyerek geldim yani senin sizin sitenize. Sen beni kullanmış mı oluyorsun yoksa ben istediğimi yapmış mı oluyorum,
Yoksa sen bana imkan ve zemin mi sunmuş oluyorsun?

Allah ta böyledir. Bizi yaratarak ve bize akıl vererek kendisini tanıma imkanı sundu. Ben onu tanımayı ve ona tapınmayı tercih ettim sen ise inkar etmeyi. Tercihlerimizi kullandık. Kimse bizi zorlamadı. Allah ın bana sunduğu zemin ve şartlar altında yaşıyorum onu tesbih ediyorum konuşuyorum böyle Allah ı anlatıyorum arasıra diğer kullarına
Sonra ölüp gideceğim.

E sende öyle.

Bunda kullanılan bir şey görmüyorum aksine bir nimet görüyorm bana imkan tanınmış. Yokluktan varlığa çıkarılmışım ve imkanlardan faydalanıyorum. Nimet üstüne nimet.
☺

Tıpkı senin siten gibi. Bak sana teşkkür ediyorum bunun için. 🙏

• Like
  • Love
Tepkiler: Syka ve Elysion

Apotheous

Kara Büyücü
12 Ocak 2020
446
1,185
93
Kuran, asıl kitabın kendisi olmadığını zaten söylüyor.
Doğru kabul etmem için bana ayetlerini göstermelisin. Hangi ayetler söylüyor bunu?
Her şeyi yaptırabilir ama din ve kitap olamaz diyorsun.
Neden din ve kitap hariç?
Doğa ve üzerindeki canlılar oluşabilir. Gezegenlerin falan oluşma süreci var ya hani onlardan bahsediyorum.
Mesela smilodon günümüz kaplanlarının falan atasıymış. Onunda atası falan derken bu iş 'su'ya kadar gidiyor. Canlıların evrilme ihtimali var ama bir kitabın veya dinin evrilme ihtimali yok. Bu bizim yarattığımız gerçeklikler gibidir. Doğada tablo yoktur bunun evrimle oluşmasını beklemek gibidir bir dinin kaynaktan çıkmasını beklemek.
Her şeye, okey; din ve kitaba, cık. Sebep?
Bu bir inattır Apotheous kabul etmelisin.
Benim inadım pek yok, olan inadım da gerçekliğini inkar etmekten ziyade gerçek olduğu takdirde isyana yönelmekte. Bence sınav asıl bu şekilde kazanılıyor olur. Çok büyük istisnalar dışında da inanan insanın onun gözünde pek kıymeti olmayacaktır diye düşünüyorum. Neden böyle düşünüyorsun diye sorarsan da Her yerde muazzam bir biçimde aldatma sanatını konuşturmuş..
O zaman sende bizi kullanıyorsun mu demeliyiz?
Ben size 'Bana itiraz etmeyeceksiniz. Benim inandığım X görüşü doğru, inanıp inanmamak sizin bileceğiniz iş özgürsünüz. Tabi inanmayanı da banlarım o da benim özgürlüğüm' desem tablo aynı şekilde olurdu değil mi?
Bunda kullanılan bir şey görmüyorum aksine bir nimet görüyorm bana imkan tanınmış. Yokluktan varlığa çıkarılmışım ve imkanlardan faydalanıyorum. Nimet üstüne nimet.
Nimetler evet hoş bir bakış açısı.. Ama şunu açıklasana az önce haberlerde gördüm olayları. Bir anne yengesini ve YEDİ yaşındaki oğlunu psikolojik rahatsızlığından dolayı bıçaklayarak öldürüyor. Öteki olay, 17 yaşında bir kız benzinlikte halk için de silahla öldürülüyor.
Adını anmak istemediğim hocalar milyonların içinde zevk ve sefa içinde yaşıyorken, diğer kitleler açlıktan ölüyor. Bütün bunların konumuzla ne alakası var diyeceksiniz şimdi. Orada da batının haline bakın ve bizim halimize bakın. Onlar bir kaç yüzyıl önce dinlerini geride bıraktılar ve şu an iyi ve kültürlüler. Biz ise dinleri bırakmayıp bilgiyi bıraktık ve bir kaç yüzyıldır batılılar tarafından sömürülüyoruz. :)

• Like
Tepkiler: injuredgeneration

maske

Üye
4 Nis 2020
90
228
33
Doğru kabul etmem için bana ayetlerini göstermelisin. Hangi ayetler söylüyor bunu?
İlk kez duyuyorum. Ben de merak ettim. Acaba asıl kitap olarak kırk ciltlik Tanah mı kastediliyor?
Doğa ve üzerindeki canlılar oluşabilir. Gezegenlerin falan oluşma süreci var ya hani onlardan bahsediyorum.
Mesela smilodon günümüz kaplanlarının falan atasıymış. Onunda atası falan derken bu iş 'su'ya kadar gidiyor. Canlıların evrilme ihtimali var ama bir kitabın veya dinin evrilme ihtimali yok. Bu bizim yarattığımız gerçeklikler gibidir. Doğada tablo yoktur bunun evrimle oluşmasını beklemek gibidir bir dinin kaynaktan çıkmasını beklemek.
Rab'bın bir matematiği var ve evren bu matematiğe göre oluşmuş, bir algoritmlar bütünü. Buna göre, evrimin Rab'bın eseri olduğunu biliriz. Bilim, yaratanı keşfimizdir. Boşluğun, yıldızların, gezegenlerin oluşumu hakkında teorilerimiz var. Evrenin matematik yasalarını keşfedip, uygulayarak veri elde edebiliyoruz. Lakin bu matematik, evrende kendi kendine bir kitap yazılmasına, bir tablo oluşmasına olanak sağlamaz. Zaten kutsal kitapların yazılı olarak indiği görülmemiştir. Örneğin Tanah, yaratılıştan Musa'ya kadar 34 kitaptan ibarettir. Buna Musa'nın beş kitabı eklenmiştir. Mizmor (Zebur)'un da içinde bulunduğu bölüm 13 kitaptan, eski peygamberlerle ilgili olan bölümler 21 kitaptan oluşur. Bu kitabın yalnızca ilk on emri Tanrı tarafından bizzat iki levha kazındığı, Tora'da şöyle söylenir:
Kod:
Tanrı On Emri iki taş levha üzerine yazdı ve onları Sina Dağı’nda peygamberi Musa’ya verdi (Çıkış 24:12-18).
Yine, hristiyanların Yeni Ahit'i 12 havari tarafından yazıldığı söylenir. Kuran-ı Kerim ise ancak peygamberin ölümünden sonra derlendiği bilinir.

Nimetler evet hoş bir bakış açısı.. Ama şunu açıklasana az önce haberlerde gördüm olayları. Bir anne yengesini ve YEDİ yaşındaki oğlunu psikolojik rahatsızlığından dolayı bıçaklayarak öldürüyor. Öteki olay, 17 yaşında bir kız benzinlikte halk için de silahla öldürülüyor.
Adını anmak istemediğim hocalar milyonların içinde zevk ve sefa içinde yaşıyorken, diğer kitleler açlıktan ölüyor. Bütün bunların konumuzla ne alakası var diyeceksiniz şimdi. Orada da batının haline bakın ve bizim halimize bakın. Onlar bir kaç yüzyıl önce dinlerini geride bıraktılar ve şu an iyi ve kültürlüler. Biz ise dinleri bırakmayıp bilgiyi bıraktık ve bir kaç yüzyıldır batılılar tarafından sömürülüyoruz. :)
Madem Tanrı bu kadar iyilik kaynağı neden kötülüğe engel olmuyor? Efe Aydal'ın videosunda da "madem mükemmel yaratıldık neden hastalıklar var?","neden yaşamak için birbirimiz yok etmek zorundayız?" gibi soruların olduğunu hatırlıyorum. Burada başta sözettiğim yere geliyoruz, matematik. Şayet evren büyük patlama ile oluşmuşsa, yaşadığımız ve öldüğümüz şu an içinde bile bu patlama sürüyor demektir. Bu patlama içerisinde fizik kanunları sayesinde oluşmuş gezegenemizde, canlıların da belirli kurallar içinde oluştuğunu, biyoloji paleontoloji, jeoloji bilimleri sayesinde keşfediyoruz. Evrim kuramı da bu keşiflerin sonucudur. Kısacası Tanrı'nın irademiz üzerinde doğrudan bir hakimiyeti yok. Kötülükler, kötülüklere göz yumanların eseridir. Önünde set olmayan sel, şehri sürükler. Bizleri zayıf düşüren hastalıklar, onlara karşı önlem almamış olamamızdan ileri gelir.

• Like
Tepkiler: DAİMON

Dennis

Üye
26 Nis 2020
79
287
53
Madem Tanrı bu kadar iyilik kaynağı neden kötülüğe engel olmuyor?
Adaleti sağlasın ve herkes hakkettiği vebal ile doğru zaman geldiğinde yüzleşin diye.

Bir mimar önce kafasında neticeyi var eder. Mesela bir binanın bitmiş halini ortaya koyar.

Allah ta önce neticeleri var eder. Mesela haksızlıklardan önce adalet kavramını var etmiştir. Haksızlıklar adaletin sağlanması için birer tetikleyicidir.

Mesela Allah Ademin o elmayı yiyeceğini biliyordu. Ama Ademe iradesinin nasıl kolayca saptırılabileceğini, iman denen deneyimin hergun her dakika güncellenmediği taktirde nasıl elden uçup gideceğini göstermek istedi. Bilinç tabakalarının nasıl birbirleri ile çelişki içine girebileceği, şeytanın bunu nasıl kolayca tetikleyebilecrgini gösterdi. Netice herturlu Ademin dünyaya gelmesi ile son bulacaktır yani. Allah'a sürpriz olmadı hicbirsey.

Kısacası Allah katında önce mimari var edilir. Yani neticeler var edilir.

Adalet denen şey, haksızlık denen şeyden önce Murad edilmiştir.

Bir mimar ben yeri kazmaya başlayayım bakalım tuğlaları üst üste koydukça bu bina cami mi olacak medrese mi olacak, gökdelen mi olacak demez.
Herşey planlıdır.

İçinde yaşadığımız sistem de planlı işliyor.

Dünyada haksızlıklar neden var? Adalet denen şeyin herkesi doğru zaman geldiğinde içten yakalayıp hesaba çekerek çaresiz bırakması için.

Adaletin bileşenlerinden biri de süre taninmasidir. İşte insan aklına en çok hitap eden kısmı burasıdır.
Allahın hemen cezalandırmaması bir sanattır. Böylece kim kısa akıllı, kim uzun akıllı, kim neyi ne kadar sezinleyebilir ortaya konmaktadır.

Aklı kısa olanlar için, primat beyinliler için Kuranda şeriat uygun görülmüştür. Yani sinir uçlarından yakalanmadikca halini düzeltmeyecek insanlar da vardır. Ama tekamüldd ilerledikçe can acısı yerine Allahın rahmetinden uzak düşme korkusu ile insan sakinmaya başlar. Bu böyle bir şeydir. Kök çakra bilincinden çıkamayan insan mal kaybı ve can acısı ile korkutulur. Taç cakra bilincine eren de feyz kananı kapanırsa diye daha çok korkar. Bu korkuya takva denir. Takva seni motive eden bir huşu halidir. Korkuların Bile karizmatik hallere evrilir yani zamanla.

Başlarda ödlek gibi korkarken, tekamülde ilerledikçe aynı korku karizmatik hallerle süslenir. Korktukça cesaretin artar.

İşte dünyaya bu yüzden geldik. Primatliktan kurtulup üstün kozmik kimliklerimiz ile tanışalım diye.

Allah kullarını gerçekten çok seviyor. Gerçekten herkese herzaman işaret veriyor. Bizi bize rağmen koruyor.

DAİMON

Üye
14 Nis 2020
92
353
93
Madem Tanrı bu kadar iyilik kaynağı neden kötülüğe engel olmuyor? Efe Aydal'ın videosunda da "madem mükemmel yaratıldık neden hastalıklar var?"
Meseleye bir kaç farklı pencereden cevap vereceğim.

Her şey zıddıyla varlık sahnesine çıkar ve insan tarafından ancak bu şekilde farkedilir
İyi varsa kötü oldugu için, saglık varsa hastalık oldugu içindir.
Saglıgın varlığı bizatihi
hastalığın varlıgıyla anlaşılır. Kıstas olmazsa insanlar yaşadığını bile ölçüp biçip ortaya koyamazdı. Yani
Ölüm bile bir nimet zira yaşamak gibi bir şeyin farkına ölerek varırız.

Allah Kuran da insanoğlu için, aceleci ve nankör, der. Ve bunları sıkça tekrarlar.
Çünkü nankör ve aceleci insan yaşamının tamamını dünya hayatından ibaret sanırken ahiret hayatını ıskalar.
Ahiret hayatı nedir?
Yalnızca sorguya çekilmek için yaratılacagımız ikinci bir hayattır. Orada senin istediklerin değil yalnızca Allah ın vaadi gerçekleşecektir. Dünya da ekilen biçilecektir.
Fakat insan bunu unuttu. Ölümün bir ara alem oldugunu unuttu. Ölümü bir son zannetti ve hataya düştü.
İnsan nisyana malüldür.

Ve yaratılan her şey mükemmel değil mi?
Yani kainat mükemmel değil mi, arada bir hava bozsa da ; aslan mükemmel değil mi, arada bir avını kaçırsa da?
O halde... O halde şöyle;
Kuran da insan için bahsedilen ekstra mükemmellikten kasıt, insanın, Yaratıcının son model mahluku olmasıyla alakalıdır.
Allah ın, insanı sonsuz hayatında nereye gidip gitmeyecegine karar verme potansiyeliyle yaratması ve bu potansiyeli en güzel şekilde(isterse) kullanabilme yeteneğiyle alakalıdır. Bu lüks hayvanlara dağlara bitkilere ve agaçlara verilmedi, insana verildi.
Sen bugün bu lüksle bu soruları sorabiliyorsun, hatırlatırım 🙂

Birde bizler yaşamak için yok etmek zorunda değiliz. Zira yoktan var eden yalnızca Allah tır.
Bu özellik insana ait değil.

Son düzenleme:
  • Like
Tepkiler: f3rnwh ve Syka

berksurucu

Aktif Üye
23 Nis 2020
116
485
63
Aklınıza hiç gelmiyor mu? Şuan bizden kat ve kat üstün teknolojiye sahip ve milattan önce de şuan ki bilgimizden üstün olan ırklar vardı değil mi? Ya bir hatadan meydana gelmişsek? Belki bir kaçığın kendi halinde yaptığı projeden çıkan pürüzlersek? Kafamı bu soru kurcalıyor..

zaten bir hologram gerçekliğin içindeyiz. Bu gerçeklik bir üst boyuta göre daha düşük, daha gölgemsi bir yaratım... gerçekliğin içerisinde eklenen işaretlere bakılırsa, vaadedilen an geldiğinde dualitenin bittiği bir boyutta uyanacağız.

tüm bu işaretler tesadüfse, ve bir hatanın eseriysek... öyleyizdir yani yapacak bişi yok. sonuçta hayatı anlamlandıran da biziz :))