Forumda Görmek İstedikleriniz

maske

Üye
4 Nis 2020
90
228
33
Merhaba. Parapsikoloji alanında yeni bir forum kurmak iyi olmuş. Eskileri ilgisizlik çıkmazından ötürü çöplüğe dönmüşlerdi. Benim naçizane isteğim, bu genç forumun, dedelerinin düştüğü hataları tekrarlamaması.
Örneğin pek çok forumun yazım standarları yoktur. Yazarlar, kullandıkları yazım arayüzüne göre (bbcode veya wysiwyg) ya düz metin ya da metni alıntıladıkları web sitesinin yazı biçimini olduğu gibi aktarırlar. Bu okuma kalitesini oldukça düşüren bir unsur. Yazılmış yada alıntılanmış bir makaleyi daha sonra düzenlemek çok zor. Bunun için bir editör görevlendirmektense, payaşımı yapan belirli yazım standarlarına uymalı. Buna göre başlıkların, altbaşlıkların, maddelerin, resimlerin, boyutları, renkleri, yazı tipleri belirlenmeli.
Yine dedelerin düştüğü bir hata, fazla kategorize olmaktı. Forumu açıyorsunuz, onlarca kategori var. Ama çoğunun içi boş ve okuma sayısı düşük. Aradığını bulma bakımından kategoriler büyük kolaylık fakat kategori(alt başlık) sayısı arttıkça yerini zorluğa bırakıyor. Plazada kaybolmak gibi birşey. (büyük şehirde yaşayanlar bunu en az bir kere tecrübe etmiştir.) :)

Apotheous

Kara Büyücü
12 Ocak 2020
446
1,185
93
Resim köşesi olsun, resim paylaşalım.
Beğen bildirimi geldiğinde konu linki canlı olsun kolayca konuya ulaşalım.
Sağol.
Öncelikle resimleri tek bir başlık altında mı paylaşmayı düşünüyorsun yoksa bir kaç başlık mı?

Son düzenleme:

maske

Üye
4 Nis 2020
90
228
33
Galeri yada HIDE özelliği:
Birden fazla medya öğesi paylaşıldığında sayfa yavaşlıyor. Okur, medya içeriği ile ilgilenmese bile medyanın tamamı indiriliyor. Bunu engellemek için video, resim, eklenti gibi medya öğeleri galeri içinde saklanabilir. Yahut sadece tıklayarak okur erişimine açılan HIDE benzeri BBcode içine gizlenebilir.

• Wow
Tepkiler: Syka

star53

Büyücü
3 Nis 2020
439
1,920
93
Galeri yada HIDE özelliği:
Birden fazla medya öğesi paylaşıldığında sayfa yavaşlıyor. Okur, medya içeriği ile ilgilenmese bile medyanın tamamı indiriliyor. Bunu engellemek için video, resim, eklenti gibi medya öğeleri galeri içinde saklanabilir. Yahut sadece tıklayarak okur erişimine açılan HIDE benzeri BBcode içine gizlenebilir.
Spoiler var bunun için.
diye düşünüyorum ?

maske

Üye
4 Nis 2020
90
228
33
"Forum Kuralları" göremedim. Bir çok forum üyesi için sıkıcı, kimsenin okumayacağı bir konu olduğunu biliyorum. Fakat forum içi adaleti ve üyeler arası güvenliği sağlamak için net olarak kurallar belirlenmeli ve yönetimin bu kurallara sadık kalması önemlidir. Eski Gizlimabet üyeleri de çok iyi bilir ki o forumun en büyük sorunu, adaletin bulunmaması, yönetimin keyfi ve hukuksuz davranışlarıydı. Gevezelikte en çok konuşulan konu bu değil miydi?

maske

Üye
4 Nis 2020
90
228
33
Forumun daha verimli kullanımı bakımından naçizane önerilerim:
Resim, Heykel, Müzik, Edebiyat, Sahne Sanatları (tiyatro/opera/sinema vs) gibi alt forumlar "Kültür ve Sanat",
Sis, İtiraf Et, Sorular, Forum içi Oyunlar, Kendini tanıt gibi alt forumlar "Sohbet ve Diğer" alt forumunda birleştirilebilir. Çeşit fazlalığı sadece ilgiyi dağıtır ve kullanıcıya asıl amacını unutturur. Tıpkı, büyük marketlere girdiğimizde, aklımıza yazdığımız alışveriş listemizi unutmamız ve başka şeyler almamız gibi.

Witch

Yönetici
12 Ocak 2020
104
246
43
Forumun daha verimli kullanımı bakımından naçizane önerilerim:
Resim, Heykel, Müzik, Edebiyat, Sahne Sanatları (tiyatro/opera/sinema vs) gibi alt forumlar "Kültür ve Sanat",
Sis, İtiraf Et, Sorular, Forum içi Oyunlar, Kendini tanıt gibi alt forumlar "Sohbet ve Diğer" alt forumunda birleştirilebilir. Çeşit fazlalığı sadece ilgiyi dağıtır ve kullanıcıya asıl amacını unutturur. Tıpkı, büyük marketlere girdiğimizde, aklımıza yazdığımız alışveriş listemizi unutmamız ve başka şeyler almamız gibi.
not aldım, düzenleyeceğim.

• Like
Tepkiler: star53 ve Syka