Doğum haritası

Gil Galad

Yeni Üye
25 Nis 2020
41
190
33
Her şeyden önce doğum haritasının nasıl çıkarılacağını ve karşımıza çıkan sembolleri nasıl yorumlayacağımızı öğrenerek işe başlayalım.
Daha sonraysa burçları, Güneş, Ay ve yükselen gibi önemli noktaları; gezegenleri ve aralarında yaptıkları açılara el atalım.
Amacım; basit ve anlaşılır bir şekilde astrolojiyi temel seviyede anlatmak.
Bunu da derli toplu ve aynı zamanda okuyucuyu sıkmadan hazırlamak gerek.
Güzel bir ansiklopedi olması dileğiyle.

İlk olarak bu siteden https://www.astro.com/index.htm haritamızı çıkaralım. Merak etmeyin, gayet güvenilir ve profesyonel bir site.

Siteye girdikten hemen sonra şu yolu izleyelim;
1- Horoscopes
2- Drawing and Calculations
3- Natal charts, ascendant

Bu üç aşamanın sonuncusuna geldikten sonra karşımıza çıkan bölümleri eksiksiz doldurarak doğum haritamızı kolayca çıkarabiliriz.

Şimdi de karşımıza çıkan anlamsız işaretler arasında kaybolmamak için burç sembollerine bakmak gerek.
images.jpeg-7.jpg

Hemen ardından gezegen sembollerine geçelim.
images-1.png

Haritayı açtığımızdaysa sol alttaki merdivende gezegenler arasında yapılan açılar görülmektedir. İşte bunlar kişiliğin araştırılmasında veya kehanetlerde büyük bir önem taşır.
Şöyle ki, Her Ay oğlak aynı değildir.
Her Güneş kova aynı değildir.
Her Mars akrep aynı değildir.
İşte bunun sebebi odaktaki gezegenin diğer gezegenlerle yaptığı açılar ve ev yerleşimleridir.

Şimdi gelelim astrolojide büyük tartışma konusu olan ev sistemine.
Basitçe açıklarsak, her haritada toplamda 12 ev vardır. Yani harita, aslında yer küre 12 parçaya ayrılır.
Harita ufukta yükselen burç ile başlar, burası 1.evdir, yani yükselen burçtur.

Gözümüzü açtığımızda ufukta (1.evde) yükselen burç bizim Dünya'yı nasıl gördüğümüzü belirler.
Doğal olarak karaktermizde güçlü bir etkisi vardır.
Haritada gördüğümüz çizgiler arasında yazan sayılarsa hangi eve baktığınızı gösterir.

Şu anda sadece haritaya odaklandığımız için evler ve diğer konular hakkında derin paylaşımlar yapmak yanlış bir yöntem olacaktır.
Zaten zamanla tüm bunlara başka konu başlıklarında sırayla değineceğiz. Şimdilik amacımız, gözümüzün haritaya alışmasını sağlamak olmalı.
Yani neye baktığınızı bilmek şu aşamada öğrenmemiz gereken ilk ders olmalı.
Temel kavramları öğrenmeden integrale geçemeyiz değil mi ?

Şimdiye kadar anlatılanların daha iyi anlaşılması için şu anın haritasına göz atalım.

astro_w2gw.71881.55835.png
Görüldüğü üzere Los Angeles'ta ufukta aslan burcu yükseliyor.
Bu demek oluyor ki şu an Los Angeles'ta doğan bir bebeğin yükseleni 14 derece aslandır.

Bir diğer önemli nokta olan Güneş 6 derece boğada ve 9.evde konumlanmış.
Kişinin iç Dünyası ve bence has kimliğini gösteren Ay ise 6 derecede İkizler konumuna yerleşmiş ve 10.evde bulunuyor.

Toparlarsak şu an doğan kişi burcun ne sorusuna cevap verirken burcunun boğa olduğunu söyler ama yükseleni aslanken Ay burcu ikizlerdir.
Bir boğadan daha fazlasıdır.
Venüs'ü ikizler, Merkür'ü koçtur.
Mars'ı kovada yerleşmişken Satürn, Pluton ve Jüpiter'i oğlaktadır.
Dahası bu gezegenler aralarında çok fazla açı yapmaktadır.
Hal böyleyken, ortada pek çok kombinasyon ve ilk bakışta görülmesi imkansız detaylar varken nasıl olurda bu kişiye sadece boğa burcudur diyebiliriz ki ?
O göründüğünden çok daha fazlasıdır.

İsterseniz arama motoruna sevdiğiniz bir ünlüyü aratarak haritasını buraya koyabilir ve konu hakkında aramızda arkadaşça veri paylaşımı yapabiliriz.
Böylece birlikte daha hızlı ve keyifle ilerlemiş oluruz.
Sağlıcakla kalın.

berksurucu

Aktif Üye
23 Nis 2020
116
485
63
bu harita olayını hep merak etmiştim anlamaya çalışacağım...

31 Mart 1986 da 18.30 (malatya) da doğan benim haritam nasıldır... ve bugünlerde olup bitecekleri nasıl yorumlayabiliriz. Aslında biraz genel kültür fena olmaz bu konuda... Kızlar bahsediyor hiç anlamıyorum ?‍♂

Gil Galad

Yeni Üye
25 Nis 2020
41
190
33
Önemli bir konu, teşekkür ederiz.
Dolunaydan neden bu kadar etkileniyoruz? Fizyolojik etkileri de oluyor, sanki vücuttaki elektrik düzeyi artıyor.
Aslında ben insanların zamanla buna şartlandırıldığını ve böylece dolunaydan alabilecekleri hayırlı enerjinin önüne ket vurulduğunu düşünüyorum.
Dolunay Avrupa'daki Hristiyanlık öncesi pagan inanışlarında önemli bir yer tutardı.
Pek çok dini ritüel bu dönemde yapılırdı.

Ritüel dediğimde böyle hinlik peşinde koşan cadı tayfası gelmesin gözünüze.
Bu ritüeller o dönemde yaşayan insanlar için dini bir gereklilik - dilek karşılığı adak vs - olduğu için sıradan bir olaydı.
Hristiyanlığın kendinden önceki dini değerleri nasıl lanetlediğini ve sonra bunları piyasaya çıban başı olarak sürdüğünü herkes bilir.
Günümüzde bile hala korku filmlerinde, mistik ve gerilim dolu sahnelerde Ay dekor olarak kullanılır.
Kurtlar çıkıp uluyarak tüyleri ürpertiler, vampirler fink atarlar, seri katiller prangalarından kurtulup yeni avlar ararlar ve böylece karmaşa içine düşen insan kişiside ekranda kocaman parlayan Ay'ı görünce - çünkü arka planda tüm bunlara sebep olan Ay'dır - tüm bu olanları ister istemez onun parlaklığına yorar.

Hem Ay sadece Avrupa'da değil, Dünyanın pek çok coğrafyasında inanç için önemli bir figür olmuştur.
Ay'a her zaman için korkulan, acımasız ve gaddar nitelikler değil; sevilen, bağışlayıcı ve kollayıcı bir tanrı ya da tanrıça rolü verilmiştir.
Ay'ın İslam için önemli bir konumu olduğunu da unutmamak gerekir.

Son olarak, bence bir dolunay zamanı kendinizi serbest bırakın, rahatlayın ve ondan gelen hayırlı enerjiyi alarak içinizi huzurla doldurun.
Sizden çalınan ufacık bir hayırın bile farkına varın ve buna bir süreliğine dur deyin.
Hatta bunu Venüs'e bakarakta yapın. Şu günlerde eviniz doğu ufkunu görüyorsa saat 21.00 ve 23.00 arasında onu parlarken görebilirsiniz.
Ayrıca, Venüs'te Hristiyanlık inancında lanetlenmiş şeytana dönüşmüştür. Oysa o insanlık tarihi boyunca tanrıçaların en güzelidir, ana tanrıçadır.

Gil Galad

Yeni Üye
25 Nis 2020
41
190
33

31 Mart 1986 da 18.30 (malatya) da doğan benim haritam nasıldır... ve bugünlerde olup bitecekleri nasıl yorumlayabiliriz. Aslında biraz genel kültür fena olmaz bu konuda... Kızlar bahsediyor hiç anlamıyorum ?‍♂
Anlamaya çalışmanıza çok mutlu oldum :)
Zaten amacım da bu.
Amacım astrolojiyi merak eden ama bir kaynak bulamayan bulsada karmaşa içinde kaybolan veya detaylı araştırma için vakit ayıramayan üyelere yardımcı olmak, astrolojiyi temel seviyede aktarmak ve belli bir seviyeye kadar hazneyi doldurmak.

Böylelikle başlamadan önce merak edilen pek çok detay da giderilmiş gözü korkutan sembollerin basitliği öğrenilmiş olacaktır.

Günümüzde ve hatta gelecekte olup bitecekler hakkındaysa bir fikrim veya kişisel yorumum elbette mevcut ancak ne yazık ki ben profesyonel değilim.
Hal böyleyken içinde bulunduğumuz durumu yanlış yorumlayıp sizi hatalı yönlendirebilirim.
Böyle olmasını istemediğim için konu hakkında bir hayli bilgisi olan tecrübeli astrologların açıklamalarını link olarak buraya bıraksam daha isabetli olcakatır.

Son günlerde tutarlı olması nedeniyle çok konuşulan Dinçer Güner'in yorumu:

Öner döşer'in aylar önce yaptığı bu yorumu da izlemenizi tavsiye ederim, gayet tatmin edici ve bilgilendirici bir video.

Tabii bunların dışında pek çok değerli astroloğun kişisel kanallarına veya haber sitelerinde yazdıkları içeriklere de göz atabilirsiniz.
Şüphesiz ki konu hakkında yapacağım herhangi bir yorumdan daha isabetli ve daha bilgilendirici olacaktır.

Yine de merak etmeyin, astrolojinin terimlerine alıştıktan sonra bahsi geçen sohbetlerde daha etkin olmanız işten bile değil :)

Sonunda astrolojiden anlayan biri geldi :) Konu güzel, devamı da olsun.
İlginiz ve desteğiniz için çok teşekkür ederim :), kendimce bir yol haritası hazırladım ve bundan sonraki konumuz burçların nitelikleri olmalı.

Gil Galad

Yeni Üye
25 Nis 2020
41
190
33
Güzel bir üslubun ve yaklaşımın var. üstelik akıcı ve anlaşılırsın. Ben çok beğendim.

Benim astroloji hakkındaki bilgilerim genel kültür eğilimlidir ama neredeyse peynir ekmek gibi internette var olan bütün yazıları okumuşumdur. Tabi doğum haritası merakımdan değil, analiz yönüm itibariyle insan davranışlarına getirilen yaklaşım ve yorumları okumak hoşuma gidiyor.

Ve l hasıl ; senin şurada yazdığın kadar, az öz açıklayıcı ve anlaşılır çok az yazı var. Hem yol yordam öğretmişsin hemde izah etmişsin.

Teşekkür ediyoruz, devamını bekliyoruz.
Beğenmenize sevindim eksik gördüğünüz yerlerde eleştiriye açık olmakla birlikte bu konuda yetkin arkadaşlar varsa onlarda eklemeler yapabilir, astroloji gibi bir konu başlığını üstüme müstakil almak istemem.
Ayrıca devamını - aynı üslupla- getirmek niyetindeyim.

yektasif

Aktif Üye
22 Nis 2020
105
464
63
İzmir
Doğum haritama zamanında pek önemsemeyerek sırf meraktan bakmıştım ancak karakter özelliklerim ve yaşamımın nasıl şekilleneceğine dair öylesine doğru bilgiler verdi ki şaştım kaldım. Burç yorumu gibi değil bu, bambaşka bir şey. Gayet bilgilendirici ve güzel bir içerik oluşturmuşsunuz sayın @Gil Galad. Astroloji konusunda özellikle temel düzeyde paylaşacağınız içerikler benim gibi konu hakkında yeterli bilgisi olmayan arkadaşları aydınlatacaktır. Merakla yenilerini bekliyorum.

Gil Galad

Yeni Üye
25 Nis 2020
41
190
33
Faydalı olduğum için ayrı, konunun beğeninize layık olduğu içinse apayrı sevindim :).
Madem ki bu konu sizlerinde ilgisini çekti yakın zamanda devamını getirsem çok iyi olacak.

Sıradaki konu için benim aklımda burçlar ve yöneticileri hakkında bir yazı hazırlamak var.
Eğer sizinde bu konu hakkında bir tavsiyeniz varsa seve seve konuşabiliriz :).

Ela

Aktif Üye
4 Nis 2020
164
817
93
İstanbul

Elementler ve gezegen dizilimi olarak benim haritama çok benziyor. O birinci evdeki plütona dikkat derim :) hayatı büyük yıkımlarla yeniden inşa eder. Çok güçlüdür, affı yoktur.?

Ela

Aktif Üye
4 Nis 2020
164
817
93
İstanbul
Faydalı olduğum için ayrı, konunun beğeninize layık olduğu içinse apayrı sevindim :).
Madem ki bu konu sizlerinde ilgisini çekti yakın zamanda devamını getirsem çok iyi olacak.

Sıradaki konu için benim aklımda burçlar ve yöneticileri hakkında bir yazı hazırlamak var.
Eğer sizinde bu konu hakkında bir tavsiyeniz varsa seve seve konuşabiliriz :).
Konun devamı gelmeli :)